Vishay/Dale RN55C4751FBSL
RN55C4751FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4751FBSL
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4751FBSL.pdf
Availability of RN55C4751FBSL
QUANTITY
RN55C4751FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4751FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4751FBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4751FBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4751FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4751FBSL Details Description
Related parts for RN55C4751FBSL
CONN MINI BNC PLUG 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V R2H 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.1V 4-USP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
POSITIONER SPRING LOADED datasheet.pdf
TV 32C 32#20 PIN PLUG datasheet.pdf
1200UF 350V 35X70MM 85C 5000H datasheet.pdf