Vicor Corporation V24C12T100B2
V24C12T100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C12T100B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V24C12T100B2.pdf
Availability of V24C12T100B2
QUANTITY
V24C12T100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12T100B2
Internal Part NumberEIS-V24C12T100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12T100B2
Related LinksV24C12, V24C12T100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12T100B2 Details Description
Related parts for V24C12T100B2
DC-DC CONVERTER REFERENCE GUIDE datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 800MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SER/PAR 65M 64VQFN datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 94 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf