Vishay/Dale RN55C4751FR36
RN55C4751FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4751FR36
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4751FR36.pdf
Availability of RN55C4751FR36
QUANTITY
RN55C4751FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4751FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C4751FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4751FR36
Related LinksRN55C4, RN55C4751FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4751FR36 Details Description
Related parts for RN55C4751FR36
IC 4.35V P-P 10% TO92-3 datasheet.pdf
LID F/TRAY 1/16X9-7/16X13-11/16 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TERMINAL 20-24AWG CRIMP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 71A TDSON-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
TL TOGGLE HDW PACKET datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf