Vishay/Dale RN55C4811BBSL
RN55C4811BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4811BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.81K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4811BBSL.pdf
Availability of RN55C4811BBSL
QUANTITY
RN55C4811BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4811BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4811BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.81k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4811BBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4811BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4811BBSL Details Description
Related parts for RN55C4811BBSL
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
TROLLEY C L P 7 4 70 2METER datasheet.pdf
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 203.7VC P600 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 50W DO5 datasheet.pdf
WIC TAG 20-18AWG BLACK/YELLOW datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf