Vishay/Dale RN55C4933BR36
RN55C4933BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4933BR36
Brief Description
RES 493K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4933BR36.pdf
Availability of RN55C4933BR36
QUANTITY
RN55C4933BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4933BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C4933BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)493k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4933BR36
Related LinksRN55C4, RN55C4933BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4933BR36 Details Description
Related parts for RN55C4933BR36
CONN HEADER .100" 15POS SGL GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 380W TO247AD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT GOLD .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 20MA TSOT23-8 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE CLAMP CAGE&SHIELD ADAPTER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf