Vishay/Dale RWR80SR453DSBSL
RWR80SR453DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR453DSBSL
Brief Description
RES 0.453 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR453DSBSL.pdf
Availability of RWR80SR453DSBSL
QUANTITY
RWR80SR453DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR453DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR453DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.453
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR453DSBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR453DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR453DSBSL Details Description
Related parts for RWR80SR453DSBSL
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED 7SEG DISP .6" RED/GRN CA BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
RELAY AC PWR SWITCH 500MA 6-DIP datasheet.pdf