Linear LTC2144IUP-12#PBF
LTC2144IUP-12#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2144IUP-12#PBF
Brief Description
IC ADC DUAL 12BIT 105MSPS 64-QFN
Datasheet Download
LTC2144IUP-12#PBF.pdf
Availability of LTC2144IUP-12#PBF
QUANTITY
LTC2144IUP-12#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2144IUP-12#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC2144IUP-12#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh Speed ADCs
Standard Package40
Series-
PackagingTube
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)105M
Number of Inputs2
Input TypeDifferential
Data InterfaceLVDS - Parallel, Parallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters2
ArchitecturePipelined
Reference TypeExternal, Internal
Voltage - Supply, Analog1.7 V ~ 1.9 V
Voltage - Supply, Digital1.7 V ~ 1.9 V
FeaturesSimultaneous Sampling
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2144IUP-12#PBF
Related LinksLTC2144I, LTC2144IUP-12#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2144IUP-12#PBF Details Description
Related parts for LTC2144IUP-12#PBF
FIXED IND 1.4NH 280MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB PROG 56SSOP datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS FMALE-MALE,RA 2M datasheet.pdf
PANEL SIDE 61X11X0.9" UNPNT 1/PR datasheet.pdf
BLZ 5.00/16/90F SN OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf