Vishay/Dale CRCW0402560KFKTD
CRCW0402560KFKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402560KFKTD
Brief Description
RES SMD 560K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402560KFKTD.pdf
Availability of CRCW0402560KFKTD
QUANTITY
CRCW0402560KFKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402560KFKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW0402560KFKTD
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402560KFKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW0402560KFKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402560KFKTD Details Description
Related parts for CRCW0402560KFKTD
CONN HEADR BRKWAY .100 33POS STR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A STMITE datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 1A 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 120PF 2% 500V 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
PAC-RX3I-HE10-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
1-1/4" INT CORNER 1" BEND IVORY datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf