Littelfuse L60030C2CDIN
L60030C2CDIN picture photo
Mfg. Part Number
L60030C2CDIN
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL
Datasheet Download
L60030C2CDIN.pdf
Availability of L60030C2CDIN
QUANTITY
L60030C2CDIN Order Process
Ship out your order
Specifications of L60030C2CDIN
Internal Part NumberEIS-L60030C2CDIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesL600
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass CC
Fuse Size13/32" Dia x 1-1/2" L (10.3mm x 38.1mm)
Number of Circuits2
Voltage600V
Current Rating30A
Mounting TypeDIN Rail
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishTin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L60030C2CDIN
Related LinksL60030, L60030C2CDIN Datasheet, Littelfuse Distributor
L60030C2CDIN Details Description
Related parts for L60030C2CDIN
STRAIN RELIEF 16POS SOCKET CONN datasheet.pdf
Crystal 40.0000kHz 30ppm 12.5pF -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 79.9MHZ 8LFCSP datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
2.5 RAS 6CKT OP/EW WO/POL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7A TO-251 datasheet.pdf