Vishay/Dale RN55C4933FB14
RN55C4933FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4933FB14
Brief Description
RES 493K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4933FB14.pdf
Availability of RN55C4933FB14
QUANTITY
RN55C4933FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4933FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C4933FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)493k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4933FB14
Related LinksRN55C4, RN55C4933FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4933FB14 Details Description
Related parts for RN55C4933FB14
HEX KEY L SHAPE 2MM 3.9" datasheet.pdf
CAP TACT RECT GRY/FROST WHT LENS datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
PCB TERM BLK 3.5MM 21POLE STR datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 4POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LM5160 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf