Vishay/BCcomponents SFR2500009539FR500
SFR2500009539FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500009539FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 95.3 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500009539FR500.pdf
Availability of SFR2500009539FR500
QUANTITY
SFR2500009539FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500009539FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500009539FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500009539FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500009539FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500009539FR500 Details Description
Related parts for SFR2500009539FR500
FIXED IND 220UH 2.8A 150 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Z+ USA AC CABLE (IEC320-C15) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 5.03A 14 MOHM datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 6-SO 5 LEAD datasheet.pdf
ACB 5C 5#16S SKT RECP BOX datasheet.pdf
DC-DC CONV RAILWAY 8W SGL OUT datasheet.pdf