Vishay/Dale TNPW060356R0BEEA
TNPW060356R0BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW060356R0BEEA
Brief Description
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPW060356R0BEEA.pdf
Availability of TNPW060356R0BEEA
QUANTITY
TNPW060356R0BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW060356R0BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW060356R0BEEA
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW060356R0BEEA
Related LinksTNPW0603, TNPW060356R0BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW060356R0BEEA Details Description
Related parts for TNPW060356R0BEEA
IC REG LDO 2.5V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
BATTERY CHARGER/ELIMINATOR datasheet.pdf
IBUTTON HALO GREEN 20MM datasheet.pdf
SWITCH OCTAL ROTARY DIP SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DROP-IN GRIP PG1216 datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/28/180G 1.5SN BK datasheet.pdf
IC SENSOR RH&T DIGITAL 24QFN datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf