Vishay/Dale RN55C49R9FRE6
RN55C49R9FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C49R9FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C49R9FRE6.pdf
Availability of RN55C49R9FRE6
QUANTITY
RN55C49R9FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C49R9FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C49R9FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C49R9FRE6
Related LinksRN55C4, RN55C49R9FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C49R9FRE6 Details Description
Related parts for RN55C49R9FRE6
COLD SHRINK .95-1.94 X 12" BLK datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
CABLE ASSEM .05" 40POS M-F 6" datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 50POS 15GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IC REG FLYBACK INV ISO 16MSOP datasheet.pdf
05 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CHISEL BENT 30 1.78MM datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 10POS datasheet.pdf