Vishay/Dale RN55C5004FRE6
RN55C5004FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5004FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5004FRE6.pdf
Availability of RN55C5004FRE6
QUANTITY
RN55C5004FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5004FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C5004FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5004FRE6
Related LinksRN55C5, RN55C5004FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5004FRE6 Details Description
Related parts for RN55C5004FRE6
DSUB CABL-AMU09K/ AE10G / AFU09K datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24UNF 1-5V datasheet.pdf
CABLE ASSY .05" 50POS F-F 20" datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SER HERMETIC UL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 7.5K OHM 10SIP datasheet.pdf
FJ GIGE 2M MONO CAMERA datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf