Vishay/Dale RN55C5103FRE6
RN55C5103FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5103FRE6
Brief Description
RES 510K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5103FRE6.pdf
Availability of RN55C5103FRE6
QUANTITY
RN55C5103FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5103FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C5103FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5103FRE6
Related LinksRN55C5, RN55C5103FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5103FRE6 Details Description
Related parts for RN55C5103FRE6
L-N-L KIT 2X8 W/O PV'S datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 0.7MM datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 20POS 15GOLD datasheet.pdf
CONN HAN BASE W/ADAPT ASSY PG16 datasheet.pdf
ADAPTER F. NQ NOZZLES WQB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf