Vishay/Dale RN55C5111CBSL
RN55C5111CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5111CBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5111CBSL.pdf
Availability of RN55C5111CBSL
QUANTITY
RN55C5111CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5111CBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C5111CBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5111CBSL
Related LinksRN55C5, RN55C5111CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5111CBSL Details Description
Related parts for RN55C5111CBSL
RES SMD 187KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.8A 6HSON datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
HSC HIGH ACCURACY 1% TOTAL datasheet.pdf
18+18 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
SMD PH.MODULE 36KHZ S.VIEW datasheet.pdf
CONN EDGE .050 68POS DR TH datasheet.pdf