Riedon UB5C-750RF1
UB5C-750RF1 picture photo
Mfg. Part Number
UB5C-750RF1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB5C-750RF1.pdf
Availability of UB5C-750RF1
QUANTITY
UB5C-750RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB5C-750RF1
Internal Part NumberEIS-UB5C-750RF1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesUB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.500" L (5.50mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB5C-750RF1
Related LinksUB5C-, UB5C-750RF1 Datasheet, Riedon Distributor
UB5C-750RF1 Details Description
Related parts for UB5C-750RF1
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 16A PPAK 1212-8 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 1.6A 300 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 17LGA datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf