Vishay/Dale RN55C5113BB14
RN55C5113BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5113BB14
Brief Description
RES 511K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5113BB14.pdf
Availability of RN55C5113BB14
QUANTITY
RN55C5113BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5113BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C5113BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5113BB14
Related LinksRN55C5, RN55C5113BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5113BB14 Details Description
Related parts for RN55C5113BB14
IC 8-INPUT MUX 3-ST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.120" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 6.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf