Vishay/Dale RN55C5171BR36
RN55C5171BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5171BR36
Brief Description
RES 5.17K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5171BR36.pdf
Availability of RN55C5171BR36
QUANTITY
RN55C5171BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5171BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C5171BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.17k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5171BR36
Related LinksRN55C5, RN55C5171BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5171BR36 Details Description
Related parts for RN55C5171BR36
IC MICROCNTRLR 32K 16MHZ 72-SIMM datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM50T/MC50G/X datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 100A MAX247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 100A AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN FANNING STRIP 18POS datasheet.pdf