Vishay/Dale RN55C5231BB14
RN55C5231BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5231BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.23K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5231BB14.pdf
Availability of RN55C5231BB14
QUANTITY
RN55C5231BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5231BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C5231BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5231BB14
Related LinksRN55C5, RN55C5231BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5231BB14 Details Description
Related parts for RN55C5231BB14
OSC VCXO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 6.51"LX5.02"W datasheet.pdf
CONN HDR STR 40POS 1.27MM SMD datasheet.pdf