Vishay/Dale RN55C5291BB14
RN55C5291BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5291BB14
Brief Description
RES 5.29K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5291BB14.pdf
Availability of RN55C5291BB14
QUANTITY
RN55C5291BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5291BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C5291BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.29k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5291BB14
Related LinksRN55C5, RN55C5291BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5291BB14 Details Description
Related parts for RN55C5291BB14
IC OPAMP POWER 2MHZ 28PLCC datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 2A MT-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.2/1V 12TMLF datasheet.pdf
SPACE UNIT FOR CS1D datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf