Vishay/Dale RN55C52R3FRSL
RN55C52R3FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C52R3FRSL
Brief Description
RES 52.3 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C52R3FRSL.pdf
Availability of RN55C52R3FRSL
QUANTITY
RN55C52R3FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C52R3FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C52R3FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C52R3FRSL
Related LinksRN55C5, RN55C52R3FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C52R3FRSL Details Description
Related parts for RN55C52R3FRSL
FIXED IND 3.9UH 250MA 320 MOHM datasheet.pdf
SWITCH SNAP FS-T HINGE .110"QC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf