Vishay/Dale RN55C5302DBSL
RN55C5302DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5302DBSL
Brief Description
RES 53K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5302DBSL.pdf
Availability of RN55C5302DBSL
QUANTITY
RN55C5302DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5302DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C5302DBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5302DBSL
Related LinksRN55C5, RN55C5302DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5302DBSL Details Description
Related parts for RN55C5302DBSL
JUMPER-H1506TR/A3049S/X 10" datasheet.pdf
MODULE USB LOW SPEED datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 9NS 324FBGA datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT UVLO HV TO262 datasheet.pdf
CABLE TIE 2PIECE 5.5" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 80MA 5TSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
LED CERAMOS COOL WHT 5600K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf