Vishay/Dale RN55C54R9BRE6
RN55C54R9BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C54R9BRE6
Brief Description
RES 54.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C54R9BRE6.pdf
Availability of RN55C54R9BRE6
QUANTITY
RN55C54R9BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C54R9BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C54R9BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C54R9BRE6
Related LinksRN55C5, RN55C54R9BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C54R9BRE6 Details Description
Related parts for RN55C54R9BRE6
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf