Vishay/Dale RN55C54R9FRE6
RN55C54R9FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C54R9FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C54R9FRE6.pdf
Availability of RN55C54R9FRE6
QUANTITY
RN55C54R9FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C54R9FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C54R9FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C54R9FRE6
Related LinksRN55C5, RN55C54R9FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C54R9FRE6 Details Description
Related parts for RN55C54R9FRE6
IC Z8 MCU 512 18SOIC datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 8GB datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 8pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0075UF RADIAL datasheet.pdf