Vishay/Dale RN55C5562BB14
RN55C5562BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5562BB14
Brief Description
RES 55.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5562BB14.pdf
Availability of RN55C5562BB14
QUANTITY
RN55C5562BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5562BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C5562BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)55.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5562BB14
Related LinksRN55C5, RN55C5562BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5562BB14 Details Description
Related parts for RN55C5562BB14
RES 7.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf