Vishay/Dale RN55C5603FRE6
RN55C5603FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5603FRE6
Brief Description
RES 560K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5603FRE6.pdf
Availability of RN55C5603FRE6
QUANTITY
RN55C5603FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5603FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C5603FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5603FRE6
Related LinksRN55C5, RN55C5603FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5603FRE6 Details Description
Related parts for RN55C5603FRE6
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 4KV TRANSISTOR 5-SO datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X6S 0805 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf