Vishay/Dale RN55C5621BR36
RN55C5621BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5621BR36
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5621BR36.pdf
Availability of RN55C5621BR36
QUANTITY
RN55C5621BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5621BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C5621BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5621BR36
Related LinksRN55C5, RN55C5621BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5621BR36 Details Description
Related parts for RN55C5621BR36
FUSE CERM 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AMP25B/AE25M/AFP25B datasheet.pdf
FUSE 800A 690V 2TN/110 AR UC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.25% 0.6W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
PYROPEN JR. CORDLESS MINI-IRON datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf