Vishay/Dale RN55C5761DRSL
RN55C5761DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5761DRSL
Brief Description
RES 5.76K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5761DRSL.pdf
Availability of RN55C5761DRSL
QUANTITY
RN55C5761DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5761DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C5761DRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5761DRSL
Related LinksRN55C5, RN55C5761DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5761DRSL Details Description
Related parts for RN55C5761DRSL
VARISTOR 61V 40A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf