Vishay/Dale RN55C5831CB14
RN55C5831CB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5831CB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.83K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5831CB14.pdf
Availability of RN55C5831CB14
QUANTITY
RN55C5831CB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5831CB14
Internal Part NumberEIS-RN55C5831CB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.83k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5831CB14
Related LinksRN55C5, RN55C5831CB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5831CB14 Details Description
Related parts for RN55C5831CB14
RES 64.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VIDEO DIFF AMP HS 8-SOIC datasheet.pdf
WIRE TRACR PROF OPN TRCR SYS datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 100PF 200V X5U datasheet.pdf
SCREW METAL CARD GUIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RADSOK 3.6MM SCREW SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CAP POLY 0.033UF 20% 50V SMD datasheet.pdf