Vishay/Dale RN55C5832BBSL
RN55C5832BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5832BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 58.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5832BBSL.pdf
Availability of RN55C5832BBSL
QUANTITY
RN55C5832BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5832BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C5832BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)58.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5832BBSL
Related LinksRN55C5, RN55C5832BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5832BBSL Details Description
Related parts for RN55C5832BBSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A3049A/X 8" datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 2MULTICH 48-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf