Vishay/Dale RN55C5970DRSL
RN55C5970DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5970DRSL
Brief Description
RES 597 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5970DRSL.pdf
Availability of RN55C5970DRSL
QUANTITY
RN55C5970DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5970DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C5970DRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)597
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5970DRSL
Related LinksRN55C5, RN55C5970DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5970DRSL Details Description
Related parts for RN55C5970DRSL
CONN EUROCARD RANG 78+2 POS PCB datasheet.pdf