Vishay/Dale RN55C5972BR36
RN55C5972BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5972BR36
Brief Description
RES 59.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5972BR36.pdf
Availability of RN55C5972BR36
QUANTITY
RN55C5972BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5972BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C5972BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5972BR36
Related LinksRN55C5, RN55C5972BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5972BR36 Details Description
Related parts for RN55C5972BR36
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SER/VOLT I/O 8-UMAX datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 3GHZ 32TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC SMA datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 4.3A 1212-8 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
HOOK-UP 22AWG WHT/BLU 1000' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 28POS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1A 280 MOHM TH datasheet.pdf