Vishay/Dale RN55C59R0FRE6
RN55C59R0FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C59R0FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 59 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C59R0FRE6.pdf
Availability of RN55C59R0FRE6
QUANTITY
RN55C59R0FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C59R0FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C59R0FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C59R0FRE6
Related LinksRN55C5, RN55C59R0FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C59R0FRE6 Details Description
Related parts for RN55C59R0FRE6
VARISTOR 50.4V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 42POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT W/SOCKET datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
POWER BUS DISTRIBUTOR datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf