Vishay/Dale RN55C6041BBSL
RN55C6041BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6041BBSL
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6041BBSL.pdf
Availability of RN55C6041BBSL
QUANTITY
RN55C6041BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6041BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C6041BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6041BBSL
Related LinksRN55C6, RN55C6041BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6041BBSL Details Description
Related parts for RN55C6041BBSL
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
VARISTOR 5.0VDC .2PF ESD 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
BOARD TO WIRE WAFER 1.2MM TOP EN datasheet.pdf
CONN M8 MALE 3POS datasheet.pdf