Vishay/Dale RN55C6121BBSL
RN55C6121BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6121BBSL
Brief Description
RES 6.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6121BBSL.pdf
Availability of RN55C6121BBSL
QUANTITY
RN55C6121BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6121BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C6121BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6121BBSL
Related LinksRN55C6, RN55C6121BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6121BBSL Details Description
Related parts for RN55C6121BBSL
Crystal 4.9152MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 127.05VC DO204AC datasheet.pdf
IC ADC SRL 12BIT 2.7V 8-SOIC datasheet.pdf
ADHESIVE MARKER CARD 11-20 datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPDT 28PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 220 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.58K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CORD PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .2W 60MM datasheet.pdf