Vishay/Dale RN55C6190BRE6
RN55C6190BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6190BRE6
Brief Description
RES 619 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6190BRE6.pdf
Availability of RN55C6190BRE6
QUANTITY
RN55C6190BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6190BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C6190BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6190BRE6
Related LinksRN55C6, RN55C6190BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6190BRE6 Details Description
Related parts for RN55C6190BRE6
PLIERS ELEC LONG NOSE 6" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
IC ADC 11BIT 125MSPS 64-HTQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
PELTIER CP08,127,06,L1,W4.5 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
HAR-BUS HM SHROUD TYPE B25 PCB 1 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD CMOS 16SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT HARNESS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 25C P /33 10CR 36" datasheet.pdf