Vishay/Dale RN55C6191FBSL
RN55C6191FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6191FBSL
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6191FBSL.pdf
Availability of RN55C6191FBSL
QUANTITY
RN55C6191FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6191FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C6191FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6191FBSL
Related LinksRN55C6, RN55C6191FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6191FBSL Details Description
Related parts for RN55C6191FBSL
FLEX CABLE - AFF11G/AF11/AFF11G datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE DE VERT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 240A 750W TO-274 datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 220-225MHZ KR datasheet.pdf
DSUB CONT CARRIER SHELL SIZE 3 datasheet.pdf
RES 14M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf