Vishay/Dale RN55C6340BRE6
RN55C6340BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6340BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 634 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6340BRE6.pdf
Availability of RN55C6340BRE6
QUANTITY
RN55C6340BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6340BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C6340BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6340BRE6
Related LinksRN55C6, RN55C6340BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6340BRE6 Details Description
Related parts for RN55C6340BRE6
IC RF PWR CNTRL 2GHZ DUAL 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RESETTABLE COUNTER LEADS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 12PIN CRIMP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN 45D datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 110A TO263 datasheet.pdf
CTV 32C 32#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf