Vishay/Dale RN55C6342BBSL
RN55C6342BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6342BBSL
Brief Description
RES 63.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6342BBSL.pdf
Availability of RN55C6342BBSL
QUANTITY
RN55C6342BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6342BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C6342BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)63.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6342BBSL
Related LinksRN55C6, RN55C6342BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6342BBSL Details Description
Related parts for RN55C6342BBSL
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIG INV HEX 14SOEIAJ datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf