Vishay/Dale RN55C6421BRSL
RN55C6421BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6421BRSL
Brief Description
RES 6.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6421BRSL.pdf
Availability of RN55C6421BRSL
QUANTITY
RN55C6421BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6421BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C6421BRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6421BRSL
Related LinksRN55C6, RN55C6421BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6421BRSL Details Description
Related parts for RN55C6421BRSL
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC IPS SW LOW SIDE 1CH SOT-223 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 12SKT STR PCB datasheet.pdf
JUMPER MALE 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf