Vishay/Dale RN55C6490FB14
RN55C6490FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6490FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 649 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6490FB14.pdf
Availability of RN55C6490FB14
QUANTITY
RN55C6490FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6490FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C6490FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6490FB14
Related LinksRN55C6, RN55C6490FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6490FB14 Details Description
Related parts for RN55C6490FB14
LABEL S LAM DM VNL WH .5X 1.44" datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
IC ENERGY METER 3PH 100-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf