Vishay/Dale RN55C6572BRSL
RN55C6572BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6572BRSL
Brief Description
RES 65.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6572BRSL.pdf
Availability of RN55C6572BRSL
QUANTITY
RN55C6572BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6572BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C6572BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)65.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6572BRSL
Related LinksRN55C6, RN55C6572BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6572BRSL Details Description
Related parts for RN55C6572BRSL
RES SMD 10 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SPLICE TRAY ASSEMBLY datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf