Vishay/Dale RN55C6730BRSL
RN55C6730BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6730BRSL
Brief Description
RES 673 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6730BRSL.pdf
Availability of RN55C6730BRSL
QUANTITY
RN55C6730BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6730BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C6730BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)673
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6730BRSL
Related LinksRN55C6, RN55C6730BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6730BRSL Details Description
Related parts for RN55C6730BRSL
CAP CER 0.022UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf