Vishay/Dale RN55C6810FB14
RN55C6810FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6810FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 681 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6810FB14.pdf
Availability of RN55C6810FB14
QUANTITY
RN55C6810FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6810FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C6810FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)681
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6810FB14
Related LinksRN55C6, RN55C6810FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6810FB14 Details Description
Related parts for RN55C6810FB14
CONN HEADER .100 DUAL R/A 32POS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 3.0K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 24POS 1MM 10" datasheet.pdf
RES 590 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 220/240VAC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 18 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 3W DO204AL datasheet.pdf
FILTER LOWPASS 2.4GHZ WLAN datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf