Vishay/Dale RN55C6810FB14
RN55C6810FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6810FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 681 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6810FB14.pdf
Availability of RN55C6810FB14
QUANTITY
RN55C6810FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6810FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C6810FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)681
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6810FB14
Related LinksRN55C6, RN55C6810FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6810FB14 Details Description
Related parts for RN55C6810FB14
CAP FILM 2200PF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC MON BATT LI-ION HP 16-TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 7A SOT23F-3 datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR LC CONNECTORS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE A 27POS datasheet.pdf
CONN SPRING 18POS DUAL SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 8.4VWM BPKG AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf