Vishay/Dale RN55C6811FB14
RN55C6811FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6811FB14
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6811FB14.pdf
Availability of RN55C6811FB14
QUANTITY
RN55C6811FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6811FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C6811FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6811FB14
Related LinksRN55C6, RN55C6811FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6811FB14 Details Description
Related parts for RN55C6811FB14
IC FLASH 1MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE 500A 690V 2/80 AR UC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 450MA 350 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 3.3A C16 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf