Vishay/Dale RWR81SR560FSBSL
RWR81SR560FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR560FSBSL
Brief Description
RES 0.56 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR560FSBSL.pdf
Availability of RWR81SR560FSBSL
QUANTITY
RWR81SR560FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR560FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR560FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR560FSBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR560FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR560FSBSL Details Description
Related parts for RWR81SR560FSBSL
IC FLASH 4MBIT 250NS 32TSOP datasheet.pdf
IC HITAG-S 32BIT FCP datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.4MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 0.5A 16MSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250K OHM 1% 40W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN JACK 6POS INLINE PIN datasheet.pdf