Vishay/Dale RN55C6980DRSL
RN55C6980DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6980DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 698 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6980DRSL.pdf
Availability of RN55C6980DRSL
QUANTITY
RN55C6980DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6980DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C6980DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6980DRSL
Related LinksRN55C6, RN55C6980DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6980DRSL Details Description
Related parts for RN55C6980DRSL
TOOL KIT MANUAL PUNCH 2 BLADES datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A SOT-223 datasheet.pdf
RES SMD 1.43 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 36SGL 3.18MM datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 280MA 2.62 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
PRESS-IN TOOL EDGELINE 150POS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 50MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 1A 8HTSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT PIN datasheet.pdf