Vishay/Dale RN55C6981DB14
RN55C6981DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6981DB14
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6981DB14.pdf
Availability of RN55C6981DB14
QUANTITY
RN55C6981DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6981DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C6981DB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6981DB14
Related LinksRN55C6, RN55C6981DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6981DB14 Details Description
Related parts for RN55C6981DB14
CONN HDI PLUG 180POS 4ROW VERT datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 56.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 5KOHM 25C datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SPEED SWITCH 115AC 10-100HZ datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf